Igračke su najmlađima oduvijek bile izvor zabave, a kako putem igre najbolje uče, one su zapravo najkorisnije edukativno sredstvo
Čini se da je moderno vrijeme donijelo novi trend: u želji da se djeci pruži sve najbolje i omogući sve što je u roditeljevoj moći, da se zaštite, stimuliraju, obogate iskustvima, nesvjesno se ugrožava jedna od aktivnosti koja je djeci najviše pomagala. Istraživanja u sve većoj mjeri pokazuju kako je vrijeme izgubljeno u dječjoj igri zapravo sve osim izgubljeno.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Igračke su najmlađima oduvijek bile izvor zabave. Putem igre djeca najbolje uče pa je logično igračku smatrati najkorisnijim edukativnim sredstvom. Iako se tehnologija zavukla u sve aspekte našeg života, neki roditelji i dalje biraju tradicionalne igračke poput lutkica i akcijskih figurica umjesto tableta, svjetlećih igračaka ili onih koje na pritisak gumba počinju svirati ili plesati. Tradicionalne igračke nisu glamurozne i blještave poput modernih inačica, ali imaju „ono nešto“ što i najmlađe oči zove na igru.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prvenstveno, one potiču društvenu interakciju. Kada se djeca igraju s kockicama, rješavaju zagonetke ili zajedno igraju društvene igre, oni pritom produbljuju odnose s roditeljima i vršnjacima, šire vokabular, ulaze u razne životne uloge, uče se pravilno reagirati na situacije poput poraza i nelagode. Tehnološki napredne igračke prikladnije su za igru u zatvorenom prostoru, ali s tradicionalnim igračkama kao što su lopte, guralice, zmajevi, užad za skakanje i krede kojima se crta po pločniku, djecu ne samo da nesvjesno potičemo da provode velik dio dana na svježem zraku, već pritom uče o sportu, umjetnosti na otvorenom i kako biti aktivni.
Alain De Rauw oduvijek je volio igračke koje su sve odreda bile jedinstvene i načinjene s ljubavlju, strašću i posvetom. U Belgiji ima svoj vlastiti mali muzej igračaka koje je skupio tijekom života i često ističe kako mu upravo te stare limene igračke na navijanje, koje su dio njegova odrastanja, ali i povijesti, pružaju osjećaj putovanja kroz vrijeme.
Želite li upoznati svoju djecu s tradicionalnijim igračkama, alternativom onome što je moderno i prolazno, razmislite o igračkama koje mogu opipati, na njima učiti boje, brojeve ili oblike. Pružite djeci priliku da budu slobodni, kreativni i da razvijaju maštu. Pustite ih da budu svoji u svijetu gdje bi mnogi voljeli da su svi isti. U tome leži prava vrijednost onoga što pružamo svojoj djeci.