Događa-ONA

Oglas

svi
6
Ned
Samoborska biciklijada @ Samobor
svi 6 @ 10:00

Samoborska biciklijada – uvod u 25 godina brdsko biciklističke utrke XCO Samobor

2. Samoborska biciklijada održat će se u nedjelju, 6. svibnja 2018. godine, sa startom u 10:00 sati. Okupljanje je od 8:30 sati na glavnom samoborskom trgu, Trgu kralja Tomislava. Brdsko biciklistički klub Šišmiš će, uz podršku Turističke zajednice grada Samobora te pod vodstvom našeg najboljeg biciklista i dobitnika nagrade Grada Samobora, Filipa Turka predstaviti rutu broj 5 dugu 23 km i s 360 m visinske razlike: Samobor – Bregana – Grdanjci – Vratnik – Slani Dol – Hamor – Samobor.

Iako su prijave zatvorene, svi su dobrodošli sudjelovati na biciklijadi. Sudjelovanje u biciklijadi je na vlastitu odgovornost uz obaveznu opremu: ispravan MTB bicikl i kacigu.

Ova je biciklijada uvod u ono što Šišmiši, najstariji aktivni brdsko biciklistički klub u Hrvatskoj, pripremaju u lipnju kada će obilježiti četvrt stoljeća održavanja međunarodne brdsko biciklističke utrke XCO Samobor. U nedjelju, 17. lipnja na atraktivnoj stazi na području Park šume Tepec očekuje se preko 300 natjecatelja iz cijele Europe. Dodatnu dimenziju i poseban šarm utrci daju start i cilj na glavnom gradskom trgu, što je magnet ne samo za brojne natjecatelje već i za posjetitelje koji se godinama iznova ovdje vraćaju.

Staza 25. izdanja ove atraktivne utrke među natjecateljima je poznata po iznimnoj fizičkoj i tehničkoj zahtjevnosti te kao takva od natjecatelja zahtjeva maksimalan angažman i koncentraciju. Ono što karakterizira ovu stazu su težak, ali atraktivan “balvan” spust te jednako tako i zahtjevan spust stubama podno samoborskoga starog grada. Utrka je uvrštena u kalendar Svjetske biciklističke federacije, te se boduje za Kup Hrvatske i Slovenije.

 

lis
24
Sri
Mrzimo li se i zašto?
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 27.rujna 2018.Intenzivan, jak, trajan, neprolazan osjećaj, duboko ukorijenjen u ljudsku osobnost, to je mržnja. Ona je mehanizam suočavanja s onim što u nama bude strah i nelagoda. Mržnju je iznimno teško mijenjati. Znanstvenim pogledom na mržnju s naglaskom na neurobiološku podlogu emocija, neurobiologiju straha i društveno važno pitanje o utjecaju mržnje na pojedinca i cjelokupno društvo, na tribini Postoji li gen mržnje? trojica uglednih znanstvenika približila je prisutnima neurobiološke i psihičke procese, odnosno stanja i zbivanja u ljudskom mozgu koji dovode do nastanka osjećaja mržnje.

Akademik dr. Ivica Kostović, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, neuroznanstvenik svjetskog ugleda, osnivač, dugogodišnji direktor i danas počasni direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta u Zagrebu; prof. dr. Mario Vukšić, ugledni neuroznanstvenik, najbolji poznavatelja onog dijela mozga zaduženog za emocije, voditelja dvaju značajnih Laboratorija u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i voditelj jedinog doktorskog studija iz neuroznanosti u nas te doc. dr.sc. Špiro Janović, vrsni psihijatar, pročelnik Zavoda za hitna i krizna stanja i psihotraumu Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, uz moderatoricu, novinarku Tanju Rudeš, itekako su svojim izlaganjima zaintrigirali prepunu dvoranu u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.

“Ne mogu reći postoji li gen mržnje, ali mogu reći da postoje istraživanja kod životinja koja dokazuju da kada nedostaju pojedini geni ili pojedini enzimi koji sudjeluju u sintezi i prijenosu neurotransmitora, da te životinje pokazuju veću agresivnost i mržnju“, rekao je Mario Vukšić.

Ovom tribinom započeo je ciklus javnih i dijaloških tribina Zašto se mrzimo? u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanja sjećanja na holokaust, koji će se usmjeriti na prepoznavanje uzroka i manifestacije govora mržnje, sve izrazitije prisutnosti rasizma, nacionalizma i netolerancije prema pripadnicima nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, LGBT osobama i pojedinim ranjivim društvenim skupinama te se posebno založiti na traženju rješenja koja će pomoći jačanju tolerancije, razumijevanja i poticanju različitosti u hrvatskom društvu.

“Na početku smo ciklusa od 11 javnih i dijaloških tribina, koje će biti posvećene isključivo fenomenu mržnje, odnosno činjenici da mržnja svakim danom sve više postaje dio naše svakodnevice. Ukoliko se s njome ne želimo poistovjetiti ili pomiriti, ili u nju uroniti, o njoj nam ostaje javno govoriti te pronaći načina da ju smanjimo. Ciklus javnih tribina okrenut je interesu opće hrvatske populacije, jačanju poštivanja standarda demokratskog i civilnog društva, ali i poticanju ravnopravnosti i sudjelovanja svih manjinskih nacionalnih zajednica u životu hrvatskog društva”, rekla je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

Iduća tribina održat će se 24. listopada 2018., pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

M.Z.

 

 

 

Religijske predrasude kao poticaj mržnji
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 17. listopada 2018. – Iako sva vjerska učenja potiču toleranciju i međusobno poštovanje svih ljudi, bez obzira na vjeru, vrlo često smo svjedoci, i u svijetu, i u Hrvatskoj, poticanja i porasta mržnje prema pripadnicima drugih vjerskih zajednica.

Druga od 11 različitih tematskih javnih i dijaloških tribina u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust koje kroz javni dijalog istražuju sve oblike pojavnosti i tajne fenomena mržnje održat će se u Hrvatskom novinarskom društvu, Perkovčeva 2, u Zagrebu, 24. listopada 2018. u 19 sati pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

O toj aporiji, problemu naše svakodnevice i mržnji potaknutoj religijskim predrasudama, govorit će uglednici četiriju vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj: mons. Mate Uzinić, dubrovački biskup, predsjednik Vijeća HBK za Život i obitelj, gosp. Porfirije Perić, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, dr.  Aziz efendija Hasanović, zagrebački muftija, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, gosp. Luciano Moše Prelević, rabin Židovske općine Zagreb i glavni rabin u RH. Moderator tribine je Branimir Pofuk, ugledni kolumnist i publicist. Pridružite se putovanju u potrazi za tajnama mržnje! www.centartolerancije.hr

M.Z.

lis
26
Pet
Nova koncertna klupska sezona u Zagrebu
lis 26 – pro 25 cjelodnevni

Klupska scena u Zagrebu s dolaskom jeseni ulazi u novu koncertnu sezonu. Najbolji domaći glazbenici, vraćaju se u spektakularan prostor The Besta, gdje će ponovno oživjeti izuzetno uspješan i prihvaćen program #TheBestClassic.

U novoj sezoni, priča ostaje gotovo ista, koncerti počinju u ranijem terminu, od 21 sat, što je odlično vrijeme za sve željne kvalitetnog, ali i nešto smirenijeg večernjeg provoda. Velika novost je, što se koncerti u sklopu programa #TheBestClassic ovoga puta održavaju petkom.

Lista zvijezda koje će pjevati na #TheBestClassic koncertima, zaista je impresivna, od Hari Rončevića, Crvene jabuke, pa do klape Cambi.

Upravo je klapskom društvu iz Kaštel Kambelovca, klapi Cambi pripala čast da otvore ovogodišnju sezonu, koncertom u petak 26.10.2018. u 21:00 sat. Povodom otvorenja nove #TheBestClassic sezone, klub svim posjetiteljima, poklanja BESPLATAN ulaz na koncert klape Cambi.

Koncerti niz nastavlja poseban glazbenik, nepopravljivi romantičar, iznimne osobnosti i humora. Hari Rončević, bez obzira pjeva li uz podršku klape, gudačkog orkestra ili banda, uvijek zvuči neodoljivo, emocionalno i ustinu posebno. Upravo takav, odnosno još i bolji biti će u petak 23.11.2018..

Za kraj, ali ništa manje bitni, posebna sjećanja, sustići će vas, na sam Božić uz jedinstvenog Žeru i Crvenu jabuku. Spektakl koji je tada zagarantiran u Bestu, ne treba posebno najavljivati.

‘Tamo gdje ljubav počinje’, ‘Tuga, ti i ja’, ‘Nekako s proljeća’ ili ‘Bježi kišo s prozora’, i još mnogi svevremenski hitovi, najbolji su razlog za posjet The Bestu 25.12.2018..

Posebna glazbena imena, njihova iznimna kvaliteta, u novom terminu, petkom od 21:00 sat, garantiraju vam poseban doživlja u novoj sezoni programa #TheBestClassic

M.Z.