Događa-ONA

Oglas

srp
21
Sub
„SPAVATI, MOŽDA SANJATI“ na Sceni Amadeo
srp 21 cjelodnevni
„SPAVATI, MOŽDA SANJATI“ na Sceni Amadeo

21.07.2018. u 21:00 h koncert Miroslava Tadića i Yvette Holzwarth – Makedonija, Brazil, Dalmacija i Andaluzija samo su neke od postaja na ovom šarolikom putovanju, uz poseban osvrt na glazbu Arsena Dedića.

Miroslav Tadić (gitare) i Yvette Cornelia Holzwarth (violina i vokal) predstavljaju program uspavanki za djecu i odrasle sa Tadićevog novog albuma “Spavati, mozda sanjati” te obrade, skladbe i improvizacije bazirane na bogatoj riznici balkanskog folklora. Tadić je već dobro poznat hrvatskoj publici po suradnjama sa Vlatkom Stefanovskim, Radom Šerbedžijom, Matijom Dedićem, Božom Vrećom i drugim značajnim umjetnicima iz regije.

Ovaj put će biti u društvu sjajne američke violinistice Yvette Cornelia sa kojom surađuje već nekoliko godina. Ova mlada glazbenica, koja vješto kombinira utjecaje klasike, jazz-a i folka uspješno se predstavila hrvatskoj publici prošlog ljeta u suradnji sa Radom Šerbedžijom (teatar Ulysses, Brijuni)  i Tamarom Obrovac (Scena Amadeo, Zagreb).

CIJENA ULAZNICE: 130,00 HRK

U slučaju kiše koncert će se održati u nedjelju, 22.07. s početkom u 21 sat.

M.Z.

lis
24
Sri
Religijske predrasude kao poticaj mržnji
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 17. listopada 2018. – Iako sva vjerska učenja potiču toleranciju i međusobno poštovanje svih ljudi, bez obzira na vjeru, vrlo često smo svjedoci, i u svijetu, i u Hrvatskoj, poticanja i porasta mržnje prema pripadnicima drugih vjerskih zajednica.

Druga od 11 različitih tematskih javnih i dijaloških tribina u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust koje kroz javni dijalog istražuju sve oblike pojavnosti i tajne fenomena mržnje održat će se u Hrvatskom novinarskom društvu, Perkovčeva 2, u Zagrebu, 24. listopada 2018. u 19 sati pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

O toj aporiji, problemu naše svakodnevice i mržnji potaknutoj religijskim predrasudama, govorit će uglednici četiriju vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj: mons. Mate Uzinić, dubrovački biskup, predsjednik Vijeća HBK za Život i obitelj, gosp. Porfirije Perić, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, dr.  Aziz efendija Hasanović, zagrebački muftija, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, gosp. Luciano Moše Prelević, rabin Židovske općine Zagreb i glavni rabin u RH. Moderator tribine je Branimir Pofuk, ugledni kolumnist i publicist. Pridružite se putovanju u potrazi za tajnama mržnje! www.centartolerancije.hr

M.Z.

stu
3
Sub
Diploma „Oživi me“ spašava ljudski život
stu 3 @ 12:06 – pro 15 @ 13:06

Zagreb, 31. listopada 2018.Zaklada «Hrvatska kuća srca»  u suradnji sa Studentskom udrugom StePP i Gradskim uredom za zdravstvo u sklopu akcije «Oživi me» organizira besplatne radionice o oživljavanju 3.11., 17.11., 24.11. i 15.12. od 10.00 do 12.00 sati u prostorijama Zaklade (Ilica 5/II, prolaz Oktogon). Svi zainteresirani građani mogu se prijaviti na linkuwww.ozivi.me/prijava.

 Čak 80 % iznenadnih srčanih zastoja se događa izvan bolnice, a s obzirom da znamo kako je u tim trenucima svaka sekunda važna, potrebno je da što više naših sugrađana prođe kroz edukaciju oživljavanja. Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv. Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima i za nekoliko minuta osoba umre. Jedini postupak kojim to možemo spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja. Na radionicama građani će savladati postupak oživljavanja te će za stečeno znanje dobiti i diplomu „Oživi me“ kojom imaju dokaz da su naučili kako spasiti život.

«Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba u suradnji sa Zakladom provodi akciju «Oživi me» još od 2014. godine. Zahvaljujući brojnim edukacijama oko 3.500 osoba ima znanja o osnovnim postupcima oživljavanja, no smatramo kako to i dalje nije dovoljno. Naša zajednička misija je edukaciju o oživljavanju uvrstiti u obvezni obrazovni program kako bi što više građana nestručnjaka savladalo vještinu oživljavanja i bilo u mogućnosti spasiti nečiji život kada se za time ukaže potreba.», istaknula je Ivana Portolan Pajić, dr.med., zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i članica upravnog odbora Zaklade „Hrvatska kuća srca“.  

 U Hrvatskoj svakoga sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, što čini 24 osobe u jednom danu ili oko 9.000 osoba godišnje. Iznenadna srčana smrt jedan je od najčešćih uzroka smrti uopće, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj. Rana reanimacija i neodložna defibrilacija (unutar 1-2 minute) pokazala se kao učinkovita mjera s visokim postotkom preživljavanja ugroženih osoba, a spašavanje života u ovom slučaju obavljaju laici prije dolaska tima hitne medicinske pomoći.

M.Z.