Događa-ONA

Oglas

ruj
27
Čet
„Idea Knockout 2018“ vodi na “CES 2019” u Las Vegas
ruj 27 cjelodnevni

Bugovo regionalno natjecanje tehnoloških ideja okupit će još jednom dvadeset timova koji će pred žirijem nastojati pokazati koliko imaju volje i znanja da upravo oni otputuju u Las Vegas početkom nadolazeće godine i tamo potraže nove prilike za razvoj svoje ideje.

 Nastup pred ocjenjivačima iz stručne IT i medijske zajednice počinje u 10 sati u HUB385 u Zagrebu (Petračićeva ulica 4), u četvrtak 27. rujna 2018. godine. Ulaz je i ove godine slobodan za sve zainteresirane koji iz publike žele pratiti predstavljanje timova.  Sve informacije o natjecanju dostupne su na www.ideaknockout.com.

Svečanost proglašenja pobjednika Idea Knockouta 2018 u četvrtak 27. rujna 2017., u 17:00 sati u HUB385 u Zagrebu (Petračićeva ulica 4).

Dođite na prezentaciju timova, ali i njihovoj izložbi softverskih i hardverskih proizvoda s kojima će nastojati „nokautirati“ rivale.

 M.Z.

lis
24
Sri
Mrzimo li se i zašto?
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 27.rujna 2018.Intenzivan, jak, trajan, neprolazan osjećaj, duboko ukorijenjen u ljudsku osobnost, to je mržnja. Ona je mehanizam suočavanja s onim što u nama bude strah i nelagoda. Mržnju je iznimno teško mijenjati. Znanstvenim pogledom na mržnju s naglaskom na neurobiološku podlogu emocija, neurobiologiju straha i društveno važno pitanje o utjecaju mržnje na pojedinca i cjelokupno društvo, na tribini Postoji li gen mržnje? trojica uglednih znanstvenika približila je prisutnima neurobiološke i psihičke procese, odnosno stanja i zbivanja u ljudskom mozgu koji dovode do nastanka osjećaja mržnje.

Akademik dr. Ivica Kostović, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, neuroznanstvenik svjetskog ugleda, osnivač, dugogodišnji direktor i danas počasni direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta u Zagrebu; prof. dr. Mario Vukšić, ugledni neuroznanstvenik, najbolji poznavatelja onog dijela mozga zaduženog za emocije, voditelja dvaju značajnih Laboratorija u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i voditelj jedinog doktorskog studija iz neuroznanosti u nas te doc. dr.sc. Špiro Janović, vrsni psihijatar, pročelnik Zavoda za hitna i krizna stanja i psihotraumu Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, uz moderatoricu, novinarku Tanju Rudeš, itekako su svojim izlaganjima zaintrigirali prepunu dvoranu u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.

“Ne mogu reći postoji li gen mržnje, ali mogu reći da postoje istraživanja kod životinja koja dokazuju da kada nedostaju pojedini geni ili pojedini enzimi koji sudjeluju u sintezi i prijenosu neurotransmitora, da te životinje pokazuju veću agresivnost i mržnju“, rekao je Mario Vukšić.

Ovom tribinom započeo je ciklus javnih i dijaloških tribina Zašto se mrzimo? u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanja sjećanja na holokaust, koji će se usmjeriti na prepoznavanje uzroka i manifestacije govora mržnje, sve izrazitije prisutnosti rasizma, nacionalizma i netolerancije prema pripadnicima nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, LGBT osobama i pojedinim ranjivim društvenim skupinama te se posebno založiti na traženju rješenja koja će pomoći jačanju tolerancije, razumijevanja i poticanju različitosti u hrvatskom društvu.

“Na početku smo ciklusa od 11 javnih i dijaloških tribina, koje će biti posvećene isključivo fenomenu mržnje, odnosno činjenici da mržnja svakim danom sve više postaje dio naše svakodnevice. Ukoliko se s njome ne želimo poistovjetiti ili pomiriti, ili u nju uroniti, o njoj nam ostaje javno govoriti te pronaći načina da ju smanjimo. Ciklus javnih tribina okrenut je interesu opće hrvatske populacije, jačanju poštivanja standarda demokratskog i civilnog društva, ali i poticanju ravnopravnosti i sudjelovanja svih manjinskih nacionalnih zajednica u životu hrvatskog društva”, rekla je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

Iduća tribina održat će se 24. listopada 2018., pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

M.Z.

 

 

 

stu
12
Pon
9. festival „Zagreb, grad poezije“ – Koracima Tina Ujevića, započinje u kazališnoj kavani Kavkaz
stu 12 cjelodnevni

„Umjetnost nikada ne prima svijet kakvim ga je našla, niti ga ostavlja takvim“, jedna je od bezvremenskih misli Tina Ujevića kojom bi se mogao najaviti ovogodišnji, deveti po redu  „Zagreb, grad poezije – U znaku Tina“.

Festival, zamišljen kao hodočašće omiljenim Tinovim ulicama i gostionicama, započet će u kazališnoj kavani Kavkaz u 17 sati te se u sljedeća tri sata nastaviti u gostionicama Dingač, Vis, Pula, Korčula, Vinodol i Blato (današnji Tip Top).

„Tin Ujević jedan je od umjetnika koji su obilježili ne samo svoje vrijeme, nego i brojne  generacije za budućnost. Stoga je naša ideja bila na 63. obljetnicu smrti barda hrvatske poezije oživjeti njegov duh na njemu omiljenim punktovima u Zagrebu i pretvoriti ih u mjesta kratkog scenskog događanja iz bogatog stvaralačkog opusa“ – najavio je ravnatelj festivala Goran Matović iz umjetničke organizacije Teatar poezije.

Nakon okupljanja u Kavkazu program festivala nastavit će se na „Ujevićevim ulicama“,  Teslinoj i Masarykovoj, koje će nakratko biti spojene i preimenovane u Ulicu Tina Ujevića, dok će Trg Republike Hrvatske postati Trg Tina Ujevića. U isto vrijeme okupljeni umjetnici Marija Ujević Galetović, Milko Šparemblek, Bogdan Žižić, Sara Renar, Goran Grgić, Tonko Maroević, Perica Martinović, Antonija Stanišić, Sara Stanić, Nikša Marinović, Irena Šekez Sestrić, Zoran Kelava i dr.Valentina Brzović Rajić kroz poeziju, svirku i anegdote na svakoj od lokacija podsjetit će na Ujevićev život i stvaranje.

Cjelokupno događanje završit će u gostionici Blato tradicionalnim programom “Sjećanje na Tina”, a za jedno od iznenađenja potrudio se i član Društva hrvatskih književnih prevoditelja Ebtehay Navaey iz Irana, koji je Tinovu „Svakidašnju jadikovku“ preveo na perzijski. Antologijski stihovi „kako je teško biti star, kako je teško biti mlad…“ tako će po prvi put svoju poruku prenijeti i na perzijskom.

Stoga, prošećite i vi koracima legendarnog pjesnika i posjetite Zagreb, grad poezije. 

M.Z.