Događa-ONA

Oglas

svi
6
Ned
Samoborska biciklijada @ Samobor
svi 6 @ 10:00

Samoborska biciklijada – uvod u 25 godina brdsko biciklističke utrke XCO Samobor

2. Samoborska biciklijada održat će se u nedjelju, 6. svibnja 2018. godine, sa startom u 10:00 sati. Okupljanje je od 8:30 sati na glavnom samoborskom trgu, Trgu kralja Tomislava. Brdsko biciklistički klub Šišmiš će, uz podršku Turističke zajednice grada Samobora te pod vodstvom našeg najboljeg biciklista i dobitnika nagrade Grada Samobora, Filipa Turka predstaviti rutu broj 5 dugu 23 km i s 360 m visinske razlike: Samobor – Bregana – Grdanjci – Vratnik – Slani Dol – Hamor – Samobor.

Iako su prijave zatvorene, svi su dobrodošli sudjelovati na biciklijadi. Sudjelovanje u biciklijadi je na vlastitu odgovornost uz obaveznu opremu: ispravan MTB bicikl i kacigu.

Ova je biciklijada uvod u ono što Šišmiši, najstariji aktivni brdsko biciklistički klub u Hrvatskoj, pripremaju u lipnju kada će obilježiti četvrt stoljeća održavanja međunarodne brdsko biciklističke utrke XCO Samobor. U nedjelju, 17. lipnja na atraktivnoj stazi na području Park šume Tepec očekuje se preko 300 natjecatelja iz cijele Europe. Dodatnu dimenziju i poseban šarm utrci daju start i cilj na glavnom gradskom trgu, što je magnet ne samo za brojne natjecatelje već i za posjetitelje koji se godinama iznova ovdje vraćaju.

Staza 25. izdanja ove atraktivne utrke među natjecateljima je poznata po iznimnoj fizičkoj i tehničkoj zahtjevnosti te kao takva od natjecatelja zahtjeva maksimalan angažman i koncentraciju. Ono što karakterizira ovu stazu su težak, ali atraktivan “balvan” spust te jednako tako i zahtjevan spust stubama podno samoborskoga starog grada. Utrka je uvrštena u kalendar Svjetske biciklističke federacije, te se boduje za Kup Hrvatske i Slovenije.

 

ruj
11
Uto
U Knjižnicama grada Zagreba besplatne provjere vida
ruj 11 – lis 31 cjelodnevni

Problemi s vidom mogu se pojaviti bilo kada, bez obzira na godine. Zato su redoviti pregledi od izuzetne koristi. Essilor kao lider u optičkoj industriji ulaže iznimno velike napore kako bi educirali javnost o tom problemu, prevenirali ga i u konačnici ponudili adekvatno rješenje. Sukladno tome, Essilor na globalnom nivou tradicijski organizira besplatne provjere vida građanima, a Essilor Hrvatska, skupa sa studentima optometrije Veleučilišta Velika Gorica, već drugu godinu zaredom provodi ovu akciju u Knjižnicama grada Zagreba, gdje se od 11. rujna do 31. listopada provode besplatne provjere vida  građanima.

U svega 3 minute saznat ćete opću  informaciju o postotku oštrine vašeg vida, s ciljem daljnjeg poduzimanja koraka za ispravnu korekciju vida kod stručne osobe.

Kako znamo vidimo li dobro?

Ukoliko primijetite  jedan od ovih simptoma, znači da vam je sigurno potreban pregled vida.

  • Zamor očiju
  • Osjećaj pritiska u oku
  • Glavobolje
  • Problemi s čitanjem
  • Zamagljen pogled – vidite objekte na blizu i daleko kao da imate loše izoštren fokus na kameri
  • Teže privikavanje s tame na svjetlost i čitanje pri slabijem dnevnom svjetlu
  • Slabiji noćni vid

KGZ i kontrola vidaIskoristite ovu poveznicu dobrog vida i dobre knjige i provjerite da li ste i vi među njima, te provjerite svoj vid u jednoj od 30 KGZ-a.

Pogledajte detaljan raspored provjera s lokacijama:  http://bit.ly/ProvjereVidaEssilor_KGZ

M.Z.

 

stu
3
Sub
Diploma „Oživi me“ spašava ljudski život
stu 3 @ 12:06 – pro 15 @ 13:06

Zagreb, 31. listopada 2018.Zaklada «Hrvatska kuća srca»  u suradnji sa Studentskom udrugom StePP i Gradskim uredom za zdravstvo u sklopu akcije «Oživi me» organizira besplatne radionice o oživljavanju 3.11., 17.11., 24.11. i 15.12. od 10.00 do 12.00 sati u prostorijama Zaklade (Ilica 5/II, prolaz Oktogon). Svi zainteresirani građani mogu se prijaviti na linkuwww.ozivi.me/prijava.

 Čak 80 % iznenadnih srčanih zastoja se događa izvan bolnice, a s obzirom da znamo kako je u tim trenucima svaka sekunda važna, potrebno je da što više naših sugrađana prođe kroz edukaciju oživljavanja. Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv. Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima i za nekoliko minuta osoba umre. Jedini postupak kojim to možemo spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja. Na radionicama građani će savladati postupak oživljavanja te će za stečeno znanje dobiti i diplomu „Oživi me“ kojom imaju dokaz da su naučili kako spasiti život.

«Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba u suradnji sa Zakladom provodi akciju «Oživi me» još od 2014. godine. Zahvaljujući brojnim edukacijama oko 3.500 osoba ima znanja o osnovnim postupcima oživljavanja, no smatramo kako to i dalje nije dovoljno. Naša zajednička misija je edukaciju o oživljavanju uvrstiti u obvezni obrazovni program kako bi što više građana nestručnjaka savladalo vještinu oživljavanja i bilo u mogućnosti spasiti nečiji život kada se za time ukaže potreba.», istaknula je Ivana Portolan Pajić, dr.med., zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i članica upravnog odbora Zaklade „Hrvatska kuća srca“.  

 U Hrvatskoj svakoga sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, što čini 24 osobe u jednom danu ili oko 9.000 osoba godišnje. Iznenadna srčana smrt jedan je od najčešćih uzroka smrti uopće, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj. Rana reanimacija i neodložna defibrilacija (unutar 1-2 minute) pokazala se kao učinkovita mjera s visokim postotkom preživljavanja ugroženih osoba, a spašavanje života u ovom slučaju obavljaju laici prije dolaska tima hitne medicinske pomoći.

M.Z.