Događa-ONA

Oglas

lip
20
Sri
ZAGREB CLASSIC NA TOMISLAVCU! @ ZAGREB
lip 20 – srp 10 cjelodnevni

Od sutra 20.6. – na jednoj od najljepših pozornica grada Zagreba, ne propustite veliki open-air festival, još bogatiji Zagreb Classic po treći puta zaredom!

Ovogodišnji festival na Trgu kralja Tomislava donosi niz prvorazrednih glazbenih poslastica – od Jalte, Jalte i Gubec-bega, baleta Gospoda Glembajevi i Opere pod zvijezdama, sve do svjetskih glazbenih zvijezda – Juliana Rachlina i Joséa Cure! U sklopu festivala nastupaju Zagrebačka filharmonija, Balet Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, Zagrebačko gradsko kazalište Komedija, Simfonijski puhački orkestar OSRH-a i mnogi drugi, a program i ove godine otvaraju ansambli Hrvatske radiotelevizije – i to njih čak četiri!

U srijedu, 20.6. s početkom u 20:45, u sklopu HRT-ova programa Glazba i grad, na veliku pozornicu festivala Zagreb Classic stižu Zbor, Tamburaški i Simfonijski orkestar HRT-a pod vodstvom uspješnoga mladog češkog maestra Jiříja Rožeňa. Tema programa je ples, a koncertom se obilježava i 100. godišnjica završetka Prvoga svjetskog rata i raspada Austro-Ugarske Monarhije, zbog čega je program sastavljen od skladatelja iz zemalja koje su nastale nakon propasti toga golemoga carstva: Austrije, Mađarske, Češke, Rumunjske i Hrvatske.

Bogati program predstavlja sjajnoga mladog saksofonista Jana Tominića, ovogodišnjega pobjednika hrvatskog izbora za Euroviziju mladih glazbenika, prestižnoga natjecanja koje se sredinom kolovoza održava u Edinburghu. Ansamblima HRT-a pridružit će se i Zbor Cantores Sancti Marci, dok će tri sjajna vokalna solista – Krešimir Špicer, Martina Zadro te Ivana Lazar – u finalu večeri nagraditi publiku najljepšim brojevima iz Straussova Šišmiša. Posebno iznenađenje nova je skladba hrvatskoga skladatelja Dubravka PalanovićaDrmeš za tamburaški i simfonijski orkestar – koja će upravo na festivalu Zagreb Classic doživjeti svoju svjetsku premijeru.

U četvrtak 21.6. (iznimno) u 22 sata na pozornicu Trga kralja Tomislava stiže i Jazz orkestar HRT-a pod vodstvom Andreasa Marinella s atraktivnim programom Progressive Deviations: Jazz orkestar HRT-a svira glazbu Franka Zappe. Gosti koncerta su naš poznati pjevač Ervin Baučić, slovenski violinist Peter Ugrin te naš cijenjeni bubnjar i udaraljkaš Borna Šercar.

Festivalski program nastavlja se u subotu 23.6. u 21:00 nastupom Simfonijskog orkestra Muzičke akademije u Zagrebu pod vodstvom mladoga dirigenta Filipa Šljivca. Solist je pijanist Vedran Janjanin, a na programu su djela P. I. Čajkovskog i S. Rahmanjinova. Ulaz na sve programe festivala Zagreb Classic je slobodan.

Puno je razloga zbog kojih od 20.6. do 10.7. – čitava tri tjedna – vrijedi biti na Trgu kralja Tomislava. Stoga, ponesite dekice i povedite prijatelje – Ne propustite Zagreb Classic!

 Gdje uživamo u glazbi na travi…

M.Z.

lis
2
Uto
Potencijal pametnih gradova budućnosti je u Africi i Južnoj Americi -predviđa Futurolog Dromi
lis 2 cjelodnevni

Zagreb, 23.8.2018. – Futurolog Aric Dromi predviđa da će gradovi budućnosti biti više digitalni nego fizički, a pitanje budućnosti gradova smatra krajnje filozofskim. Na temu pametnih gradova govorit će na Future Tense konferenciji 2. listopada 2018. godine u zagrebačkoj Laubi. Dromi smatra da nam područja poput umjetne inteligencije, robotike, genetike, biotehnologije i prilagodljive stvarnosti omogućavaju da prenamijenimo svaki aspekt našeg postojanja pa tako i urbanu infrastrukturu.

Priznati futurlog ističe da će glavni gradovi Europe i razvijenog svijeta, ako ne budu pravovremeno reagirali na neizbježne promjene, za deset godina završiti kao gradovi trećeg svijeta. Dromi smatra da su potencijali stvarne izgradnje grada koji je održiv i može prihvatiti potrebe budućeg društva na mjestima poput Afrike ili Južne Amerike, mjestima koja imaju potencijal za infrastrukturu i ne trebaju naknadno opremanje već postojećih sustava, upravo zbog toga što trenutno nemaju sustave.
Dromi podsjeća na postojeće migracije unutar država, danas 50% populacije svijeta živi u gradovima, a očekuje se da će se ta brojka povećati na 75% u idućih nekoliko godina. Futurolog ističe kako, gledano iz ptičje perspektive, u prosjeku 75% grada danas čine ceste i parkirališta. A s obzirom na porast broja stanovnika u gradovima morat ćemo se okrenuti novim gospodarskim i poslovnim modelima po kojima će gradovi funkcionirati. Kao prvi korak u bliskoj budućnosti navodi samoupravne, robotske automobile koji će eliminirati potrebu za vlasništvom u gradovima. Dugoročno, kaže, nestat će potrebe za vlastitim automobilom. Podsjeća i da Uber, Google i Airbus već gledaju na prostor iznad cesta i drugu vrstu vozila, od letećih automobila do autonomnih dronova i autonomnih taksija. Prema tome, djelomično će se ukloniti potreba za postojećom infrastrukturom i otvorit će mogućnost za redizajn prostora na potpuno novi način.
Futurolog Dromi predviđa da će u budućnosti uspon mješovite ili virtualne stvarnosti ukloniti naše potrebe da fizički idemo s jednog mjesta na drugo, što znači da nećemo stvarno morati živjeti u gradu kada se možemo priključiti i pojaviti u nekoj drugoj stvarnosti.
Aric Dromi glavni je futurolog za jednog od najpoznatijih i najcjenjenijih svjetskih proizvođača vozila i vodećeg programera premium, autonomnih i električnih vozila. Član je savjetodavnog odbora inovativnog centra zasnovanog u Silicijskog dolini za NTT Grupu, jednu od najvećih svjetskih ICT kompanija. Također podržava UNLEASH tim za inovacije; globalni inovativni laboratoriji s fokusom na ciljeve održivog razvoja UN-a. Istovremeno ima i poziciju pri AIIA, Mreži umjetne inteligencije i inteligentne automatizacije koja savjetuje poslovne rukovodioce u svijetu.
Katarina Šiber Makar, predsjednica Uprave tvrtke IN2 koja je partner Future Tense konferencije, povodom dolaska futurologa Dromija izjavila je: „Svijet se nepovratno mijenja kako u socijalno-društvenom smislu, tako i kroz pojavljivanje novih poslovnih modela digitalne ekonomije, u čemu je tehnologija ključni pokretač. IN2 prepoznaje i prati nadolazeće trendove i uvodi ih u svoja softverska rješenja kroz inovacije u segmentu umjetne inteligencije, interneta stvari, pametnih gradova i drugih digitalnih rješenja. Sretni smo što smo dio Future Tense konferencije i imamo priliku potaknuti poslovnu zajednicu na aktivno promišljanje budućnosti i što konkretniju poslovnu i tehnološku prilagodbu rapidnim promjenama.“
Uz Dromija na Future Tense konferenciji govorit će futurologinja prehrane Morgaine Gaye o mikro i makro trendovima u prehrani, David Birch uz podršku Addiko Bank na temu budućnosti plaćanja i Gerd Leonhard o utjecaju razvoja tehnologije na razvoj čovječanstva.

stu
12
Pon
9. festival „Zagreb, grad poezije“ – Koracima Tina Ujevića, započinje u kazališnoj kavani Kavkaz
stu 12 cjelodnevni

„Umjetnost nikada ne prima svijet kakvim ga je našla, niti ga ostavlja takvim“, jedna je od bezvremenskih misli Tina Ujevića kojom bi se mogao najaviti ovogodišnji, deveti po redu  „Zagreb, grad poezije – U znaku Tina“.

Festival, zamišljen kao hodočašće omiljenim Tinovim ulicama i gostionicama, započet će u kazališnoj kavani Kavkaz u 17 sati te se u sljedeća tri sata nastaviti u gostionicama Dingač, Vis, Pula, Korčula, Vinodol i Blato (današnji Tip Top).

„Tin Ujević jedan je od umjetnika koji su obilježili ne samo svoje vrijeme, nego i brojne  generacije za budućnost. Stoga je naša ideja bila na 63. obljetnicu smrti barda hrvatske poezije oživjeti njegov duh na njemu omiljenim punktovima u Zagrebu i pretvoriti ih u mjesta kratkog scenskog događanja iz bogatog stvaralačkog opusa“ – najavio je ravnatelj festivala Goran Matović iz umjetničke organizacije Teatar poezije.

Nakon okupljanja u Kavkazu program festivala nastavit će se na „Ujevićevim ulicama“,  Teslinoj i Masarykovoj, koje će nakratko biti spojene i preimenovane u Ulicu Tina Ujevića, dok će Trg Republike Hrvatske postati Trg Tina Ujevića. U isto vrijeme okupljeni umjetnici Marija Ujević Galetović, Milko Šparemblek, Bogdan Žižić, Sara Renar, Goran Grgić, Tonko Maroević, Perica Martinović, Antonija Stanišić, Sara Stanić, Nikša Marinović, Irena Šekez Sestrić, Zoran Kelava i dr.Valentina Brzović Rajić kroz poeziju, svirku i anegdote na svakoj od lokacija podsjetit će na Ujevićev život i stvaranje.

Cjelokupno događanje završit će u gostionici Blato tradicionalnim programom “Sjećanje na Tina”, a za jedno od iznenađenja potrudio se i član Društva hrvatskih književnih prevoditelja Ebtehay Navaey iz Irana, koji je Tinovu „Svakidašnju jadikovku“ preveo na perzijski. Antologijski stihovi „kako je teško biti star, kako je teško biti mlad…“ tako će po prvi put svoju poruku prenijeti i na perzijskom.

Stoga, prošećite i vi koracima legendarnog pjesnika i posjetite Zagreb, grad poezije. 

M.Z.