Događa-ONA

Oglas

ruj
21
Pet
Najveća bavarska fešta u Istri počinje
ruj 21 – ruj 29 cjelodnevni

Zagreb, 18. rujna –Kraj rujna je tradicionalno rezerviran za najpoznatiji bavarski pivski festival u mediteranskom okruženju poluotoka Lanterna – Oktoberfest by Valamar, i to šestu godinu zaredom. Veliki šator uređen u bavarskom stilu s tradicionalnom bavarskom glazbom uživo te velikim količinama piva i bavarskih specijaliteta ugostit će nekoliko tisuća posjetitelja od 21. do 29. rujna.

Kao i uvijek do sada, u pripremama se pazilo na sve detalje: od samog izgleda i uređenja šatora, preko osoblja u tradicionalnim nošnjama do posebnog načina točenja i serviranja popularnog mass piva u kriglama od jedne litre, odnosno u ovom slučaju Puntgamer svijetlog i Karlovačkog tamnog piva.

Službeno otvaranje ovog najveselijeg festivala u petak 21. rujna obilježit će – kako to tradicija nalaže –  razbijanje bačve u večernjim satima, nakon čega slijedi više od tjedan dana uživanja u hmeljskim napitcima i autentičnoj gastronomskoj ponudi uz glazbu uživo. S uistinu bogatog prigodnog menija posjetitelji će, između ostaloga, moći birati specijalitete poput pivskog pereca, goveđe juhe ili juhe s jetrenim knedlima, pikantnih pečenih rebarca s kiselim kupusom, svinjske koljenice, mesnog sira, raznih vrsta kobasica i knedli, krumpirove salate, savijače od jabuka i čuvenog Kaiserschmarrna.

Prve dvije večeri, 21. i 22. rujna pozornicu će zauzeti našoj publici već dobro poznata šestorka u kiltovima Die Lauser, a 23. rujna kvartet Steirersound u svojim prepoznatljivim tradicionalnim „lederhosen“. Ponedjeljak i utorak, 24. i 25. rujna, odličnu zabavu garantiraju dva momka i dvije djevojke okupljeni u bendu Die Granaten, dok će se  26. i 27. rujna plesati u vlakiću uz, kako za sebe kažu, partyband Jungen Südsteirer. Kraj tjedna i ovogodišnjeg Oktoberfesta na porečki način 28. i 29. rujna zaključit će Mölltallica, četvorka profesionalnih glazbenika koja svake godine iznova oduševljava domaću publiku.

Oktoberfest by Valamar traje do 29. rujna, šator se otvara u 18:30 sati svakoga dana i ulaz je besplatan.

Kao i proteklih godina uz šator je osiguran i veliki besplatni parking, a kako bi svi posjetitelji mogli bez brige uživati u bogatoj ponudi Oktoberfesta, ponovno je organiziran i redovni, besplatni prijevoz iz centra Poreča.

 Svi ljubitelji ovog događanja, kao i oni željni dobre zabave mogu na vrijeme rezervirati svoj stol u šatoru na broj telefona 099 601 8055.

M.Z.

lis
24
Sri
Mrzimo li se i zašto?
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 27.rujna 2018.Intenzivan, jak, trajan, neprolazan osjećaj, duboko ukorijenjen u ljudsku osobnost, to je mržnja. Ona je mehanizam suočavanja s onim što u nama bude strah i nelagoda. Mržnju je iznimno teško mijenjati. Znanstvenim pogledom na mržnju s naglaskom na neurobiološku podlogu emocija, neurobiologiju straha i društveno važno pitanje o utjecaju mržnje na pojedinca i cjelokupno društvo, na tribini Postoji li gen mržnje? trojica uglednih znanstvenika približila je prisutnima neurobiološke i psihičke procese, odnosno stanja i zbivanja u ljudskom mozgu koji dovode do nastanka osjećaja mržnje.

Akademik dr. Ivica Kostović, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, neuroznanstvenik svjetskog ugleda, osnivač, dugogodišnji direktor i danas počasni direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta u Zagrebu; prof. dr. Mario Vukšić, ugledni neuroznanstvenik, najbolji poznavatelja onog dijela mozga zaduženog za emocije, voditelja dvaju značajnih Laboratorija u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i voditelj jedinog doktorskog studija iz neuroznanosti u nas te doc. dr.sc. Špiro Janović, vrsni psihijatar, pročelnik Zavoda za hitna i krizna stanja i psihotraumu Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, uz moderatoricu, novinarku Tanju Rudeš, itekako su svojim izlaganjima zaintrigirali prepunu dvoranu u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.

“Ne mogu reći postoji li gen mržnje, ali mogu reći da postoje istraživanja kod životinja koja dokazuju da kada nedostaju pojedini geni ili pojedini enzimi koji sudjeluju u sintezi i prijenosu neurotransmitora, da te životinje pokazuju veću agresivnost i mržnju“, rekao je Mario Vukšić.

Ovom tribinom započeo je ciklus javnih i dijaloških tribina Zašto se mrzimo? u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanja sjećanja na holokaust, koji će se usmjeriti na prepoznavanje uzroka i manifestacije govora mržnje, sve izrazitije prisutnosti rasizma, nacionalizma i netolerancije prema pripadnicima nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, LGBT osobama i pojedinim ranjivim društvenim skupinama te se posebno založiti na traženju rješenja koja će pomoći jačanju tolerancije, razumijevanja i poticanju različitosti u hrvatskom društvu.

“Na početku smo ciklusa od 11 javnih i dijaloških tribina, koje će biti posvećene isključivo fenomenu mržnje, odnosno činjenici da mržnja svakim danom sve više postaje dio naše svakodnevice. Ukoliko se s njome ne želimo poistovjetiti ili pomiriti, ili u nju uroniti, o njoj nam ostaje javno govoriti te pronaći načina da ju smanjimo. Ciklus javnih tribina okrenut je interesu opće hrvatske populacije, jačanju poštivanja standarda demokratskog i civilnog društva, ali i poticanju ravnopravnosti i sudjelovanja svih manjinskih nacionalnih zajednica u životu hrvatskog društva”, rekla je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

Iduća tribina održat će se 24. listopada 2018., pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

M.Z.

 

 

 

stu
3
Sub
Diploma „Oživi me“ spašava ljudski život
stu 3 @ 12:06 – pro 15 @ 13:06

Zagreb, 31. listopada 2018.Zaklada «Hrvatska kuća srca»  u suradnji sa Studentskom udrugom StePP i Gradskim uredom za zdravstvo u sklopu akcije «Oživi me» organizira besplatne radionice o oživljavanju 3.11., 17.11., 24.11. i 15.12. od 10.00 do 12.00 sati u prostorijama Zaklade (Ilica 5/II, prolaz Oktogon). Svi zainteresirani građani mogu se prijaviti na linkuwww.ozivi.me/prijava.

 Čak 80 % iznenadnih srčanih zastoja se događa izvan bolnice, a s obzirom da znamo kako je u tim trenucima svaka sekunda važna, potrebno je da što više naših sugrađana prođe kroz edukaciju oživljavanja. Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv. Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima i za nekoliko minuta osoba umre. Jedini postupak kojim to možemo spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja. Na radionicama građani će savladati postupak oživljavanja te će za stečeno znanje dobiti i diplomu „Oživi me“ kojom imaju dokaz da su naučili kako spasiti život.

«Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba u suradnji sa Zakladom provodi akciju «Oživi me» još od 2014. godine. Zahvaljujući brojnim edukacijama oko 3.500 osoba ima znanja o osnovnim postupcima oživljavanja, no smatramo kako to i dalje nije dovoljno. Naša zajednička misija je edukaciju o oživljavanju uvrstiti u obvezni obrazovni program kako bi što više građana nestručnjaka savladalo vještinu oživljavanja i bilo u mogućnosti spasiti nečiji život kada se za time ukaže potreba.», istaknula je Ivana Portolan Pajić, dr.med., zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i članica upravnog odbora Zaklade „Hrvatska kuća srca“.  

 U Hrvatskoj svakoga sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, što čini 24 osobe u jednom danu ili oko 9.000 osoba godišnje. Iznenadna srčana smrt jedan je od najčešćih uzroka smrti uopće, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj. Rana reanimacija i neodložna defibrilacija (unutar 1-2 minute) pokazala se kao učinkovita mjera s visokim postotkom preživljavanja ugroženih osoba, a spašavanje života u ovom slučaju obavljaju laici prije dolaska tima hitne medicinske pomoći.

M.Z.