Događa-ONA

Oglas

svi
19
Sub
Andre Rieu @ Zagreb
svi 19 cjelodnevni

Drugi najavljeni koncert u Zagrebu, koji je Andrea Rieua i njegov Johann Strauss Orchestra dočekao s ovacijama, probudio je kod domaće publike interes za malo dubljim istraživanjem njegovog lika i djela, koji su i više no zanimljivi. U karijeri dugoj tri desetljeća, uz 40 milijuna prodanih albuma te nebrojene nastupe malo je toga ostalo skriveno, no ipak donosimo i neke manje poznate detalje o životu i radu slavnog glazbenika.

Mnogi tako ne znaju da Rieu gaji veliku ljubav prema drevnim dvorcima. Osim što u jednom takvom živi (riječ je o jednom od najstarijih dvoraca u njegovom rodnom Maastrichtu), na turneji prije nekoliko godina na pozornicu je instalirao vjernu repliku dvorca carice Sissy. Iako je zbog troškova scenografije proglasio bankrot, ubrzo se vratio omiljeniji nego ikad!

Andréove maestralne nastupe obožavaju čak i holivudske zvijezde. Na albumu And The Waltz Goes On Rieu je uglazbio valcer kojeg je skladao Sir Anthony Hopkins. Velški glumac valcer je skladao prije pola stoljeća, a Rieu ga je pristao uglazbiti nakon što mu ga je na preslušavanje poslala glumčeva supruga, inače vatrena obožavateljica slavnog violiniste.

Prije nekoliko godina želio je nastupati na Sjevernom polu kako bi skrenuo pozornost na klimatske promjene, no zbog logističkih razloga morao je odustati od te zamisli. Najveći san mu je zasvirati na Mjesecu.

Pored glazbe i humanitarnog rada, šarmantni Nizozemac se zanima i za sport. 1995. nastupio je na finalnom susretu između klubova Ajax i Bayern München, a to iskustvo ponovio je gotovo dva desetljeća kasnije na utakmici između Ajaxa i Borussia Dortmund.

Osim što je vlasnik najvećeg privatnog orkestra na svijetu, Rieu posjeduje i glazbeni studio, putničku agenciju, privatni vrtić za djecu članova orkestra, autobuse kojima odlazi na turneje te atelje u kojem se kreiraju kostimi za nastupe. Ovo nije tako teško ukoliko znamo da su Rieu i njegov orkestar samo u 2013. nastupima zaradili impresivnih 17 milijuna dolara.

„Svakim svojim nastupom Andre Rieu donosi glamour svjetskih pozornica te je pravo zadovoljstvo u tako kratkom vremenu ugostiti ga i drugi put. „Kralj valcera“ u Zagrebu će nastupiti 19. svibnja a usprkos logističkim zahtjevnostima očekujemo još jedan fantastičan koncert“ – poručio je direktor Star produkcije Alen Ključe.

Ulaznice za najavljeni spektakl mogu se nabaviti u sustavu Eventim.

 

lis
12
Pet
Dani nadahnuća Erasmus+
lis 12 @ 09:45 – lis 13 @ 10:45

Zagreb, 20. rujna 2018. – Diljem Europe obilježavaju Dani Erasmusa („Erasmus Days“) na kojima će građani sudjelovanjem u brojnim događajima u europskim gradovima i imati priliku doznati više o rezultatima projekata programa Erasmus+ te se nadahnuti na vlastito sudjelovanje u ovom najvećem programu Europske unije namijenjenom obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu.

Prvi dan manifestacije – 12. listopada 2018. – rezerviran je za predstavljanje rezultata projekata u gradovima i zemljama sudionicama. Svi događaji – seminari, sastanci, izložbe fotografija, koncerti, radijske emisije, konferencije, digitalne aktivnosti – mogu se pretraživati na interaktivnoj karti na portalu www.erasmusdays.eu te na društvenim mrežama uz pomoć oznake (hashtag) #ErasmusDays.

U subotu, 13. listopada 2018., devet milijuna bivših i trenutačnih korisnika programa Erasmus+ pokazat će svoj europski ponos te predanost Europi. Budući da je 2018. Europska godina kulturne baštine, posebno će se predstaviti i sudionici s područja kulture.

Dani Erasmusa prvi su put održani 2017. godine na inicijativu francuske nacionalne agencije za program Erasmus+. U dva dana trajanja te manifestacije ukupno je održano 625 događaja u 324 grada u 11 europskih zemalja.

Organizatori poručuju: „Uz očekivano pokroviteljstvo Europske komisije i Europskog parlamenta te svih Erasmus+ agencija u Europi, očekujemo najmanje 1000 događanja u 20 zemalja tijekom ovih dana obilježavanja konkretne i pozitivne Europe. Dok se raspravlja o sljedećem Erasmus+ programu, #ErasmusDays će predstaviti europski utjecaj zahvaljujući uspješnim pričama i svjedočanstvima. Recimo svijetu koliko smo ponosni što smo Europljani, ujedinjeni u različitosti“.

Središnji događaj – „Inspiration Day“ u Zagrebu

Središnji događaj na području Hrvatske u povodu Dana Erasmusa bit će Dan inspiracije („Inspiration Day“) koji Agencija za mobilnost i programe Europske unije organizira 12. listopada u Zagrebu. Na događaj pozivamo sve potencijalne sudionike programa Erasmus+ koji iz nekog razloga još nisu sudjelovali u programu, a prednost imaju predstavnici organizacija koje se bave strukovnim obrazovanjem i osposobljavanjem. Na Danu inspiracije upoznat ćete iskusne korisnike koji će svojim pričama iz prve ruke najbolje prikazati rezultate i pozitivan utjecaj sudjelovanja u programu Erasmus+.

Za sudjelovanje na ovom događaju potrebno se prijaviti putem prijavnog obrasca na poveznici, a program događaja dostupan je ovdje.

Događaji diljem Hrvatske za sve Erasmus+ skupine

I ostala područja programa Erasmus+ bit će obuhvaćena raznovrsnim događajiima. Bit će tu radionica za područje odgoja i općeg obrazovanja, događaja za mlade, nagradnih natječaja za studente i radionica za potencijalne sudionike s područja obrazovanja odraslih. Događaji se mogu jednostavno pretraživati na interaktivnoj mapi zajedničkog europskog portala www.erasmusdays.eu.

M.Z.

lis
24
Sri
Mrzimo li se i zašto?
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 27.rujna 2018.Intenzivan, jak, trajan, neprolazan osjećaj, duboko ukorijenjen u ljudsku osobnost, to je mržnja. Ona je mehanizam suočavanja s onim što u nama bude strah i nelagoda. Mržnju je iznimno teško mijenjati. Znanstvenim pogledom na mržnju s naglaskom na neurobiološku podlogu emocija, neurobiologiju straha i društveno važno pitanje o utjecaju mržnje na pojedinca i cjelokupno društvo, na tribini Postoji li gen mržnje? trojica uglednih znanstvenika približila je prisutnima neurobiološke i psihičke procese, odnosno stanja i zbivanja u ljudskom mozgu koji dovode do nastanka osjećaja mržnje.

Akademik dr. Ivica Kostović, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, neuroznanstvenik svjetskog ugleda, osnivač, dugogodišnji direktor i danas počasni direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta u Zagrebu; prof. dr. Mario Vukšić, ugledni neuroznanstvenik, najbolji poznavatelja onog dijela mozga zaduženog za emocije, voditelja dvaju značajnih Laboratorija u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i voditelj jedinog doktorskog studija iz neuroznanosti u nas te doc. dr.sc. Špiro Janović, vrsni psihijatar, pročelnik Zavoda za hitna i krizna stanja i psihotraumu Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, uz moderatoricu, novinarku Tanju Rudeš, itekako su svojim izlaganjima zaintrigirali prepunu dvoranu u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.

“Ne mogu reći postoji li gen mržnje, ali mogu reći da postoje istraživanja kod životinja koja dokazuju da kada nedostaju pojedini geni ili pojedini enzimi koji sudjeluju u sintezi i prijenosu neurotransmitora, da te životinje pokazuju veću agresivnost i mržnju“, rekao je Mario Vukšić.

Ovom tribinom započeo je ciklus javnih i dijaloških tribina Zašto se mrzimo? u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanja sjećanja na holokaust, koji će se usmjeriti na prepoznavanje uzroka i manifestacije govora mržnje, sve izrazitije prisutnosti rasizma, nacionalizma i netolerancije prema pripadnicima nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, LGBT osobama i pojedinim ranjivim društvenim skupinama te se posebno založiti na traženju rješenja koja će pomoći jačanju tolerancije, razumijevanja i poticanju različitosti u hrvatskom društvu.

“Na početku smo ciklusa od 11 javnih i dijaloških tribina, koje će biti posvećene isključivo fenomenu mržnje, odnosno činjenici da mržnja svakim danom sve više postaje dio naše svakodnevice. Ukoliko se s njome ne želimo poistovjetiti ili pomiriti, ili u nju uroniti, o njoj nam ostaje javno govoriti te pronaći načina da ju smanjimo. Ciklus javnih tribina okrenut je interesu opće hrvatske populacije, jačanju poštivanja standarda demokratskog i civilnog društva, ali i poticanju ravnopravnosti i sudjelovanja svih manjinskih nacionalnih zajednica u životu hrvatskog društva”, rekla je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

Iduća tribina održat će se 24. listopada 2018., pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

M.Z.