Događa-ONA

Oglas

lip
26
Uto
Mali noćni razgovori s MILANOM VUKOVIĆ RUNJIĆ – na sceni AMADEO
lip 26 – lip 29 cjelodnevni

Ljetna pozornica AMADEO na Gornjem gradu je oaza Malih noćnih razgovora. U povijesnom Atriju Hrvatskog prirodoslovnog muzeja književnica Milana Vuković Runjić treću će godinu zaredom ugostiti intrigantne sugovornike iz svijeta umjetnosti i književnosti,  kao što su pravnica Dalija Orešković, glumica Marija Sekelez i glazbena diva Tereza Kesovija, te povjesničar umjetnosti Zvonko Maković, povjesničar filma Daniel Rafaelić, publicist Zdravko Zima i pijanist Matej Meštrović otkrit će svoja razmišljanja o aktualnostima u svojim profesijama, ali i svakodnevnim zbivanjima.

Male noćne razgovore Milana Vuković Runjić odlučila je započeti sa zaista posebnom gošćom – pravnicom Dalijom Orešković koja će u utorak, 26. lipnja, pred prisutnima nabrojati društvene bolesti, ali i lijekove za mladu demokraciju. Srijeda 27. lipnja rezervirana je za Zvonka Makovića iz bogatog opusa ovog doctora mirabilisa probrat će najbolje i krenuti putevima umjetnika, Četvrtak 28.06.2018. u 21:00 h dolazi Indiana Jones hrvatske filmske kritike, Daniel Rafaelić. U petak, 29. lipnja diva baršunasta glasa, Marija Sekelez. Za kraj tjedna 30. lipnja, erudit, esejist, autor znamenitih dnevnika, Zdravko Zima.

Program započinje u 21:00 h, a ulaz je slobodan. Više o programu na: www.scenaamadeo.hr

M.Z.

ruj
27
Čet
„Idea Knockout 2018“ vodi na “CES 2019” u Las Vegas
ruj 27 cjelodnevni

Bugovo regionalno natjecanje tehnoloških ideja okupit će još jednom dvadeset timova koji će pred žirijem nastojati pokazati koliko imaju volje i znanja da upravo oni otputuju u Las Vegas početkom nadolazeće godine i tamo potraže nove prilike za razvoj svoje ideje.

 Nastup pred ocjenjivačima iz stručne IT i medijske zajednice počinje u 10 sati u HUB385 u Zagrebu (Petračićeva ulica 4), u četvrtak 27. rujna 2018. godine. Ulaz je i ove godine slobodan za sve zainteresirane koji iz publike žele pratiti predstavljanje timova.  Sve informacije o natjecanju dostupne su na www.ideaknockout.com.

Svečanost proglašenja pobjednika Idea Knockouta 2018 u četvrtak 27. rujna 2017., u 17:00 sati u HUB385 u Zagrebu (Petračićeva ulica 4).

Dođite na prezentaciju timova, ali i njihovoj izložbi softverskih i hardverskih proizvoda s kojima će nastojati „nokautirati“ rivale.

 M.Z.

lis
6
Sub
Koncertna serija Musicology Barcaffé Sessions dolazi u Zagreb
lis 6 @ 11:18 – pro 1 @ 12:18

Koncertna serija, osmišljena kao posebna vrsta glazbenog uživanja i koncertnog iskustva, to je Musicology Barcaffé Sessions. Ona nije festival s masovnom posjetom, već glazbeno uživanje u manjim klupskim koncertima do 1000 ljudi, na kojima skoro da možete dodirnuti svog omiljenog izvođača. Musicology je našao i pravog sugovornika, Barcaffé, koji ima isti cilj – bliski koncept uživanja u lijepom trenutku i zadovoljstvu koje želimo podijeliti s pozitivnim ljudima. Koncept serijala je jednostavan – pažljivo odabrani izvođači jazz, funk, soul, r’n’b, ili drugih žanrova, s naglaskom na kvalitetu u svakom segmentu. Mnogo pažnje posvećuje se i odabiru koncertnog prostora, ozvučenju, ventilaciji i svemu onome što je uvjet potpunom prepuštanju i uživanju u dobroj glazbi.

Musicology Barcaffe Sessions se prvi put održao 2017. u Beogradu, a 2018. se serijal proširio i na Ljubljanu. U sklopu serijala su do sada nastupili umjetnici poput Jose James, The Brand New Heavies, Hindi Zahra, Gregory Porter , Meshell Ndegeocello, Robert Glasper, Angie Stone, Bokante i mnogi drugi.

Prve godine će Zagreb biti domaćin 3 koncerta iz Musicology Barcaffé Sessions serijala, dok je u planu da broj koncerata raste iz godine u godinu.Pratite nas na stranici Musicology Barcaffe Sessions Hrvatska

Serijal će ove godine otvoriti talijanski jazz i soul pjevač, Mario Biondi, koncertom 6. listopada u potpuno renoviranoj Tvornici kulture. Publika će imati priliku uživati ​​u mnogobrojnim Mariovim hitovima poput “This is what you are”, “Shine on”, “Close to you”, “Deep space” i mnogim drugim, ali i u pjesmama s Mariovog novog albuma “Brasil “, u potpuno drugačijoj atmosferi nego inače.

Drugi koncert serijala će se održati 1. prosinca. Nigerijski pjevač i gitarista, Keziah Jones, po prvi put stiže u prijestolnicu Hrvatske sa svojim specifičnim zvukom. Keziah je kreator novog smjera u glazbi – bluefunk. Bluefunk je mješavina blues melodije i oštrih ritmova fanka, kao i elemenata joruba glazbe. Posjetitelji koncerta će imati priliku čuti njegove hitove poput “Rhythm is love” ,” Where ‘s Life?” i “Million Miles from Home.

Ulaznice za oba koncerta su u prodaji po promotivnim cijenama, na svim prodajnim mjestima eventima.

M.Z.

lis
24
Sri
Mrzimo li se i zašto?
lis 24 cjelodnevni

Zagreb, 27.rujna 2018.Intenzivan, jak, trajan, neprolazan osjećaj, duboko ukorijenjen u ljudsku osobnost, to je mržnja. Ona je mehanizam suočavanja s onim što u nama bude strah i nelagoda. Mržnju je iznimno teško mijenjati. Znanstvenim pogledom na mržnju s naglaskom na neurobiološku podlogu emocija, neurobiologiju straha i društveno važno pitanje o utjecaju mržnje na pojedinca i cjelokupno društvo, na tribini Postoji li gen mržnje? trojica uglednih znanstvenika približila je prisutnima neurobiološke i psihičke procese, odnosno stanja i zbivanja u ljudskom mozgu koji dovode do nastanka osjećaja mržnje.

Akademik dr. Ivica Kostović, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, neuroznanstvenik svjetskog ugleda, osnivač, dugogodišnji direktor i danas počasni direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta u Zagrebu; prof. dr. Mario Vukšić, ugledni neuroznanstvenik, najbolji poznavatelja onog dijela mozga zaduženog za emocije, voditelja dvaju značajnih Laboratorija u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i voditelj jedinog doktorskog studija iz neuroznanosti u nas te doc. dr.sc. Špiro Janović, vrsni psihijatar, pročelnik Zavoda za hitna i krizna stanja i psihotraumu Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, uz moderatoricu, novinarku Tanju Rudeš, itekako su svojim izlaganjima zaintrigirali prepunu dvoranu u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.

“Ne mogu reći postoji li gen mržnje, ali mogu reći da postoje istraživanja kod životinja koja dokazuju da kada nedostaju pojedini geni ili pojedini enzimi koji sudjeluju u sintezi i prijenosu neurotransmitora, da te životinje pokazuju veću agresivnost i mržnju“, rekao je Mario Vukšić.

Ovom tribinom započeo je ciklus javnih i dijaloških tribina Zašto se mrzimo? u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanja sjećanja na holokaust, koji će se usmjeriti na prepoznavanje uzroka i manifestacije govora mržnje, sve izrazitije prisutnosti rasizma, nacionalizma i netolerancije prema pripadnicima nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, LGBT osobama i pojedinim ranjivim društvenim skupinama te se posebno založiti na traženju rješenja koja će pomoći jačanju tolerancije, razumijevanja i poticanju različitosti u hrvatskom društvu.

“Na početku smo ciklusa od 11 javnih i dijaloških tribina, koje će biti posvećene isključivo fenomenu mržnje, odnosno činjenici da mržnja svakim danom sve više postaje dio naše svakodnevice. Ukoliko se s njome ne želimo poistovjetiti ili pomiriti, ili u nju uroniti, o njoj nam ostaje javno govoriti te pronaći načina da ju smanjimo. Ciklus javnih tribina okrenut je interesu opće hrvatske populacije, jačanju poštivanja standarda demokratskog i civilnog društva, ali i poticanju ravnopravnosti i sudjelovanja svih manjinskih nacionalnih zajednica u životu hrvatskog društva”, rekla je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

Iduća tribina održat će se 24. listopada 2018., pod nazivom Religijske predrasude kao poticaj mržnji.

M.Z.